
George Simion a venit împreună cu Ilinca la vot. Gestul surprinzător făcut de soția sa în secţia de votare
George Simion s-a prezentat la secția de votare încă din primele ore ale dimineții. Pretendentul la funcția de președinte a fost însoțit, așa cum era de așteptat, de soția sa, Ilinca.
George Simion a ajuns la vot
Călin Georgescu a venit la secția de votare chiar la ora 8:00, împreună cu soția sa, Cristela, alegând secția din Mogoșoaia. Acolo se aflau deja George Simion și partenera sa, Ilinca.
Aceasta purta o rochie albă cu imprimeuri florale. Niciunul dintre ei nu a dorit să facă declarații la început. Un gest neașteptat a venit din partea Ilincăi, care și-a făcut cruce după ce și-a introdus buletinul de vot în urnă. Cei doi au părut că se opresc pentru a fi fotografiați de presă. Mai mult, candidatul la președinție a sărutat-o pe soția sa pe creștet, gest care i-a surprins pe cei prezenți.
Călin Georgescu s-a arătat nemulțumit că nu a putut să vorbească după ce a votat. A fost întrerupt pentru că nu avea voie să ofere declarații în interiorul secției, iar ulterior, agenții de pază le-au cerut tuturor să părăsească clădirea.
Călin Georgescu: “Este o mărturisire, nu este un vot”
George Simion: “Nu e foarte frumos ce ați făcut, dar nu e nicio problemă. Din păcate din cauza domnilor polițiști nu putem să dăm declarații de presă”, a spus Simion.
George Simion:
“Am votat împotriva inechităţilor şi umilinţelor la care surorile şi fraţii noştri au fost supuşi şi aici, în actualele graniţe şi pretutindeni, am votat împotriva abuzurilor şi împotriva sărăciei. Am votat împotriva celor care ne desconsideră pe toţi, dar totodată am votat pentru viitorul nostru care să fie decis doar de români, pentru români şi pentru România. Aşa să ne ajute Dumnezeu!”, a fost mesajul lui Simion.
Călin Georgescu, despre votul din 18 mai
Mare parte a presei i-a așteptat pe cei doi afară să facă declarații, dar s-au oprit pe hol, unde au mai spus câteva cuvinte.
La rândul său, Călin Georgescu a spus că a votat pentru „ţara noastră, de aici şi de pretutindeni”.
“Am votat pentru familia românească, în care cuvintele ‘mamă’ şi ‘tată’ să fie sfinte. Am votat pentru ţara noastră, de aici şi de pretutindeni, care mai mult ca oricând are nevoie de iubire, de iertare şi de vindecare. La final aş vrea să ne amintim de cuvintele înţelepte ale străbunilor noştri care spuneau: ‘Cu cât suntem mai mulţi, cu atât este mai bine’, aşa încât să fim mulţi la vot şi vom fi puternici”, a transmis și Georgescu.
Declarație de neutralitate politică
Reamintim că această platformă are un caracter neutru din punct de vedere politic și nu susține nicio formațiune sau ideologie. Obiectivul nostru este strict informativ, reflectând în mod echilibrat informații din surse publice. Vă mulțumim pentru încrederea acordată!