
George Simion a făcut prima postare după ce și-a redeschis conturile de Facebook și TikTok
George Simion, candidat la președinția României, și-a reactivat conturile de Facebook și TikTok. Pe data de sâmbătă, 17 mai, liderul AUR anunțase că renunță la toate platformele de socializare, păstrând doar contul de pe rețeaua X.
Primul conținut postat după revenirea online a fost un videoclip în care apare mergând spre secția de vot din localitatea Mogoșoaia.
“Am votat cu România”, a fost mesajul lui George Simion.
Cu o zi înainte de deschiderea urnelor pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale, contul oficial de TikTok al lui George Simion, care strânsese 1,5 milioane de urmăritori, a devenit inaccesibil. La scurt timp, acesta a decis să își dezactiveze și contul de Facebook.
După ce și-au exprimat votul, atât George Simion, cât și Călin Georgescu au intenționat să ofere declarații presei. Un agent de poliție prezent în secția de vot le-a comunicat că acest lucru nu este permis în interior și că interviurile pot avea loc doar în afara clădirii.
”Nu e frumos ceea ce ați făcut”, le-a transmis Simion.
Călin Georgescu a spus că este ”mai mult decât un vot, este o mărturisire”.
”Ce este astăzi, nu este vot, este o mărturisire, este mai mult decât un vot. Am votat pentru o Românie creștină, am votat pentru România în care cuvintele mamă și tată să fie sfinte. Am votat pentru țara noastră, de aici și de oriunde, pentru că țara noastră are nevoie de iubire, de iertare. Să ne amintim de înțelepții noștri: Cu cât suntem mai mulți, cu atât mai bine.”, a spus Călin Georgescu.
George Simion: “Am votat împotriva nedreptăților”
”Am votat împotriva nedreptăților făcute poporului român. Am votat împotriva inechităților și umilințelor la care frații și surorile noastre au fost supuși. Am votat împotriva abuzului și sărăciei, am votat împotriva celor care ne desconsideră pe toți. Am votat pentru români și pentru România. Așa să ne audă Dumnezeu!
Vrem să revenim la drepte, la democrație, la firesc. Astăzi a fost o zi frumosă, astăzi răsare soarele pentru țara noastră. Astăzi, cu tricolorul în mână și cu România în suflet facem istorie.
Vă rog pe cei implicați în secțiile de votare să stați atenți pentru ca votul vostru să nu fie fraudat. Pentru ceilalți vă așteptăm împreună să facem o rugăciune.”, a spus George Simion.
Declarație de neutralitate politică
Reamintim că această platformă are un caracter neutru din punct de vedere politic și nu susține nicio formațiune sau ideologie. Obiectivul nostru este strict informativ, reflectând în mod echilibrat informații din surse publice. Vă mulțumim pentru încrederea acordată!